Σάββατο 29 Ιανουαρίου 2011

Στίβος: Στο βάθρο ο Κυριακίδης

Το έκτο της μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου αθλητών με αναπηρία, που φιλοξενείται στο Κράιστσερτς, πανηγύρισε η Ελλάδα, με τον Μιλτιάδη Κυριακίδη να κατακτά τη δεύτερη θέση στη σφαίρα.

Μετά τις διακρίσεις των Σταθελάκου, Σταματουλά, Πρώτου και Κωνσταντινίδη, ο Μιλτιάδης Κυριακίδης ήταν ο επόμενος που ανέβηκε στο βάθρο των νικητών, στους αγώνες της Νέας Ζηλανδίας. Με βολή στα 14.12μ, ο Έλληνας πρωταθλητής πανηγύρισε το ασημένιο μετάλλιο στη σφαίρα κατηγορίας F44/46, προσφέροντας μια ακόμη επιτυχία στα γαλανόλευκα χρώματα.

Στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές της ημέρας, ο Δημήτρης Ντομγκιόνι ήταν 4ος στο ακόντιο ανδρών (F57/58), με 35.88μ, ενώ στη σφαίρα γυναικών (F20), όπου είχαμε τριπλή ελληνική συμμετοχή, την καλύτερη θέση κατέλαβε η Ευαγγελία Ζίσκα, που κατετάγη 6η με 9.27μ. Η Ζωή Μαντούδη ήταν 8η με 8.79μ. και η Βαλάσια Κυργιαβανάκη 9η με 8.38μ.

Στο τριπλούν ανδρών (F46), ο Χρήστος Κουτούλιας ήταν 8ος με 12.45μ., ενώ στον τελικό του δίσκου (F54/55/56) o Ηλίας Ναλμπάντης ήταν 9ος με 30.92μ. Τέλος, ο Παναγιώτης Μανέτας αποκλείστηκε από τον τελικό των 400 μέτρων (Τ36), αφού κατετάγη 5ος στη β΄ προκριματική σειρά με 1:01.47.
Τελευταία Ενημέρωση στις Παρασκευή, 28 Ιανουάριος 2011 20:54