Πέμπτη 3 Μαρτίου 2011

Τρία μετάλλια για την πάλη

Εξαιρετική ήταν η παρουσία των Ελλήνων αθλητών της πάλης που μας εκπροσώπησαν στο διεθνές τουρνουά που διεξήχθη στην πόλη Μπουργκάς (Πύργος) της Βουλγαρίας, με τα αδέλφια Κουτσιούμπα να ξεχωρίζουν και πάλι.
Τρία μετάλλια ήταν ο ελληνικός απολογισμός στους αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στη γειτονική χώρα. Στα 120 κιλά της ελληνορωμαϊκής, ο Ξενοφών Κουτσιούμπας ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου, ενώ ο αδελφός του Γιώργος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 96 κιλά. Ο
Έλληνας πρωταθλητής δεν μπόρεσε να διεκδικήσει το χρυσό μετάλλιο λόγω τραυματισμού στα πλευρά, με αποτέλεσμα να χάσει τον τελικό στα χαρτιά.

Τέλος, στις γυναίκες η Μαρία Πρεβολαράκη κρέμασε στο στήθος της το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 59 κιλών.