Εθνική ομάδα ελευθέρας πάλης 2011

Στη φωτογραφία: Εθνική ομάδα ελευθέρας πάλης 2011
  • Click to open image!
  •
Πρεμιέρα εχθές 29 Μαρτίου για το αγωνιστικό πρόγραμμα του φετινού Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Dortmund της Γερμανίας, με τις κατηγορίες των 6074και 96 κιλών της ελευθέρας πάλης. Στις κατηγορίες αυτές υπήρξε και ελληνικό ενδιαφέρον με την συμμετοχή των,Ναμετίδη ΑσλάνΤασκούδη Απόστολο και Τσικοβάνη Μιχαήλ.

Ο Έλληνας αθλητής Ναμετίδης Ασλάν έχασε στον πρώτο γύρο από τον Τούρκο Gurel Hakki, ο οποίος χάνοντας στον επόμενο γύρο από τον Ουκρανό Fedoryshyn Vasyl έστειλε τον έλληνα αθλητή στην 18η θέση της γενικής κατάταξης.
Αποτελέσματα κατηγορίας:
1. Sat Opan (Ρωσία)
2. Prizreni Sahit (Αλβανία)
3. Guidea Anatolie Ilarionovitch (Βουλγαρία)
3. Fedoryshyn Vasyl (Ουκρανία)
Καλό ξεκίνημα στα 74 κιλά για τον Απόστολο Τασκούδη ο οποίος πέρασε μπάι στον 1ο γύρο ενώ στον επόμενο, 2ο γύρο, κέρδισε τον Μολδαβό Talambat Anisim με πτώσηστην δεύτερη περίοδο, αλλά δυστυχώς ηττήθηκε στον επόμενο προημιτελικό γύρο από τον Αζέρο Guliyev Agil(2-2, 3-0, 0-2) ο οποίος και αγωνίστηκε στα ρεπεσάζ του γκρουπ. Ο Τασκούδης τελικά κατατάγηκε 8ος.
1. Tsargush Denis (Ρωσία)
2. Murtazaliev Musa (Αρμενία)
3. Hatos Gábor (Ουγγαρία)
3. Khutsishvili Davit (Γεωργία)
Στα 96 κιλά ο Τσικοβάνη Μιχαήλ (19ος) χάνει στον πρώτο γύρο από τον Ούγγρο Kiss Gergely Sandor ο οποίος θα φτάσει μόνο μέχρι τον επόμενο 2ο γύρο οπότε και ηττάται από τον δεύτερο χάλκινο της κατηγορίας Μολδαβό Ceban Nicolai.
1. Gazyumov Khetag (Αζερμπαϊτζάν)
2. Baytsaev Vladislav (Ρωσία)
3. Oliinyk Pavlo (Ουκρανία)
3. Ceban Nicolai (Μολδαβία)
Σήμερα ρίχνονται στον αγώνα οι υπόλοιποι αθλητές της ελευθέρας Ιβανίδης Ιωάννης στα 55 κιλάΣαββουλίδης Γεώργιος στα 66 κιλάΜπεντινίδης Εμζάριος στα 84 κιλά και στα 120 κιλά ο Αρζουμανίδης Ιωάννης.