Κυριακή 3 Απριλίου 2011

Πάλη - Αποτελέσματα από την 5η ημέρα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλης 2011Πρεμιέρα για τους αθλητές της ελληνορωμαϊκής σήμερα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Dortmund, με τέσσερεις(4) κατηγορίες βάρους στο ημερήσιο πρόγραμμα τα 5566,84 και 120 κιλά με τους αθλητές μας Αναστασιάδη ΓεώργιοΠαροτσίδη ΙωάννηΤουνουσίδη Θεόδωρο καιΚουτσιούμπα Ξενοφώντα στις αντίστοιχες κατηγορίες.
Στα 55 κιλά ο αθλητής μας Αναστασιάδης Γεώργιος έχασε στον 1ο γύρο από τον Ρουμάνο Munteanu Virgil (0-8, 0-4), ο Ρουμάνος παλαιστής έχασε στον επόμενο γύρο από τονφιναλίστ του γκρουπ Αζέρο Azizli Eldaniz ο οποίος και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο του γκρουπ. Ο αθλητής μας κατέλαβε τελικά την 24η θέση της γενικής κατάταξης.

Αποτελέσματα κατηγορίας:
1. Amoyan Roman (Αρμενία)
2. Ragumov Vyugar (Ουκρανία)
3. Tazhyieu Elbek (Λευκορωσία)
3. Azizli Eldaniz (Αζερμπαϊτζάν)
Στα 66 κιλά ο Παροτσίδης Ιωάννης ηττήθηκε στον 1ο γύρο από τον Τούρκο Gunal Abdulsamed (1-0, 1-0). Ο Τούρκος αθλητής έχασε στον ημιτελικό από τον φιναλίστ του γκρουπ Ούγγρο Lórincz Tamás έτσι ο αθλητής μας κατετάγη στην24η θέση της κατηγορίας.
1. Vachadze Ambako (Ρωσία)
2. Lórincz Tamás (Ουγγαρία)
3. Rahimov Vitaliy (Αζερμπαϊτζάν)
3. Maksimović Aleksandar (Σερβία)
Στα 84 κιλά ο Τουνουσίδης Θεόδωρος (14ος στην τελική κατάταξη) κέρδισε στον 1ο γύρο τον Κροάτη Žugaj Nenad (1-1, 1-0), στον 2ο όμως γύρο ηττήθηκε από τον Γερμανό Fischer Jan (3-0, 1-0). Ο Γερμανός αθλητής στην συνέχεια έχασε από τον Ρώσο φιναλίστ της κατηγορίας.
1. Rachuba Vasyl (Ουκρανία)
2. Khugaev Alan Anatolevitch (Ρωσία)
3. Shahinyan Artur (Αρμενία)
3. Marinov Hristo Diyanov (Βουλγαρία)
Στα 120 κιλά ο Κουτσιούμπας Ξενοφών ηττήθηκε στον 1ο γύρο από τον Αρμένιο Patrikeev Yuri (0-1, 1-0, 2-0). Ο Patrikeev δυστυχώς χάνει στον ημιτελικό από τον Τούρκο αθλητή Kayaalp Riza αποκλείοντας έτσι τον πρωταθλητή μας από το υπόλοιπο της διοργάνωσης. Ο αθλητής μας καταλαμβάνει έτσι, την 17η θέση στην γενική κατάταξη της κατηγορίας του.
1. Baroev Khasan (Ρωσία)
2. Kayaalp Riza (Τουρκία)
3. Patrikeev Yuri (Αρμενία)
3. Deák-Bárdos Mihály (Ουγγαρία)
Αύριο ολοκληρώνεται η ελληνορωμαϊκή πάλη με τις υπόλοιπες κατηγορίες βάρους των 6074 και 96 κιλών όπου αντιστοίχως θα αγωνιστούν από Ελληνικής πλευράς οι Βλάχος ΜιχαήλΠαπαδόπουλος Κωνσταντίνος καιΚουτσιούμπας Γεώργιος.