Κυριακή 13 Νοεμβρίου 2011

Νέος παγκόσμιος πρωταθλητής o Dos Santos

Ο Junior Dos Santos θριάμβευσε στο UFC on FOX 1 και αναδείχθηκε νέος παγκόσμιος πρωταθλητής Heavyweight του UFC.
O αήττητος Βραζιλιάνος χρειάστηκε μόλις 64 δευτερόλεπτα, για να καταβάλει την αντίσταση του Cain Velasquez. Μάλιστα, ο πρώην πρωταθλητής έπεσε ύστερα από το πρώτο ουσιαστικό χτύπημα του Dos Santos, το οποίο, όμως, ήταν  «όλα τα λεφτά».

Ιδιαίτερα συγκινημένος ήταν ο νικητής και νέος κάτοχος της ζώνης, όταν κλήθηκε να δώσει συνέντευξη έπειτα από τον αγώνα.
Ακόμα, ο Ben Henderson πήρε την νίκη σε ένα καταπληκτικό ματς, το οποίο είχε διάρκεια τριών γύρων, σε βάρος του Clay Guida. Αμφότεροι οι μαχητές συνέβαλαν στον απίστευτο ρυθμό του αγώνα.
Παρακάτω όλα τα αποτελέσματα της βραδιάς:
Ο Junior Dos Santos (ΒΡΑ) κέρδισε τον Cain Velasquez (c, ΗΠΑ/ΜΕΞ) με ΤΚΟ στο 1:04 του πρώτου γύρου και έγινε νέος πρωταθλητής.
Ο Ben Henderson (ΗΠΑ) κέρδισε τον Clay Guida (ΗΠΑ) με ομόφωνη απόφαση.
Ο Dustin Poirier (ΗΠΑ) κέρδισε τον Pablo Garza (ΗΠΑ) με υποταγή στο 1:32 του δεύτερου γύρου.
Ο Ricardo Lamas (ΗΠΑ) κέρδισε τον Cub Swanson (ΗΠΑ) με υποταγή στο 2:16 του δεύτερου γύρου.
Ο DaMarques Johnson (ΗΠΑ) κέρδισε τον Clay Harvsion (ΗΠΑ) με ΤΚΟ στο 1:34 του πρώτου γύρου.
Ο Darren Uyenoyama (ΗΠΑ) κέρδισε τον Norifumi "Kid" Yamamoto (ΙΑΠ) με ομόφωνη απόφαση.
Ο Robert Peralta (ΜΕΞ) κέρδισε τον Mackens Semerzier (ΗΠΑ) με ΤΚΟ στο 1:54 του τρίτου γύρου.
Ο Alex Caceres (ΗΠΑ) κέρδισε τον Cole Escovedo (ΗΠΑ) με ομόφωνη απόφαση.
Ο Mike Pierce (ΗΠΑ) κέρδισε τον Paul Bradley (ΗΠΑ) με πλειοψηφική απόφαση.